تمیز کردن هود آشپزخانه

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

تمیز کردن هود آشپزخانه

بهنگام تمیز کردن انواع هود آشپزخانه میتوانیم هم از تمیز کننده های خانگی و هم تمیز کننده های شیمیایی استفاده کنیم. به جهت اینکه معمولا هود آشپزخانه در جایی قرار دارد که توجه کمتری به آن میشود باید به این نکته توجه داشته باشیم که تمیز کردن آن را از یاد نبریم. کثیفی‌های روی هود علاوه بر آلودگی، باکتری و میکروب‌هایی که دارد به دلیل این که روغن حاصل از پخت و پز نیز روی آن جذب می‌شود خطر آتش سوزی را به همراه دارد.

تمیز کردن هود آشپزخانه


 

بخش اول: اهمیت قسمت‌های بیرونی در تمیز کزدن هود آشپزخانه

۱-یک نوع تمیز کننده مناسب با توجه به جنس هود خود انتخاب نمایید که اطمینان داشته باشید به هود شما آسیبی نمیرساند. محدوده خارجی هود ممکن است از مواد مختلفی مثل شیشه، استیل یا پلاستیک ساخته شده باشد.

 

 

انواع هود

 

نکات مورد توجه:

برای هود‌های پلاستیکی یا وینیل، از پاک کننده معمولی یا محلول آب و مایع ظرف شویی استفاده کنید.

برای استیل فقط از آب گرم و مایع ظرفشویی استفاده کنید.

برای مس از پاک کننده مخصوص مس استفاده نمایید.

توالت فرنگی تاشو

 

۲-تمیز کننده را بر روی قسمت بیرونی هود بپاشید و برای مدتی صبر کنید تا محلول روی هود بماند.

۳- بوسیله یک پارچه تمام موادی را که بر روی هود اسپری کرده بودید پاک کرده سپس در صورتی که با دانه های چربی درشت و سفت بر روی هود مواجه شدید از تمیز کننده های مخصوص لک های چربی جهت پاک کردن آنها استفاده نمایید.


تمیز کردن هود آشپزخانه

بخش دوم: توجه به قسمت های زیر در تمیز کردن هود آشپزخانه

۱- یک قابلمه یا ظرف بزرگ و اندازه هود آشپزخانه انتخاب کنید و در آن حدود سه چهارم آب بریزید. این آب را به حدی حرارت دهید که بجوشد و تبخیر شود. بخار حاصل از این کار به مرور زمان به لایه‌های چربی و آلودگی سطح زیری منتقل می‌شود و به راحتی با استفاده از پارچه زبر می‌توانید زیر هود آشپزخانه را تمیز کنید.

۲- برای پاک کردن داخل هود به یک تمیز کننده قوی نیاز دارید. ابتدا محلول را بر روی یک قسمت دور از دید هود اسپری کنید تا مطمئن شوید اسپری به بدنه هود آسیب وارد نمی‌کند و رنگ آن را از بین نمی‌برد.

شیر روگازی دستیار وفادار در آشپزخانه

۳- استفاده از یک محلول شوینده معمولی یا آب صابون گرم، پروژه تمیز کردن هود آشپزخانه را کامل می‌کند. این کار را باید به حدی انجام دهید تا سطح مورد نظر کاملاً تمیز و به حالت اولیه برگرداند. استفاده از دستکش و پارچه‌های نرم را فراموش نکنید!!!

 

توجه: برخی از پاک کننده‌ها سریع پاک می‌کنند و برخی دیگر باید مدتی بگذرد تا تاثیر خود را بگذارند؛ هنگام استفاده از این پاک‌کننده‌ها کمی صبر کرده و سپس آن را تمیز کنید.

۴- محلول پاک کننده را با یک حوله کاغذی یا یک دستمال نرم مرطوب، از روی هود تمیز کنید.


تمیز کردن هود آشپزخانه

بخش سوم: پاک کردن فیلتر در تمیز کردن هود آشپزخانه

۱- هر ماه فیلتر هود را بررسی کنید و آن را به خوبی تمیز کنید. در صورت استفاده مکرر از مواد سرخ کردنی  فیلتر هود را به صورت هفتگی تمیز نمایید.

۲- با یکی از روش‌های زیر فیلتر هود را از هود جدا کنید:

 

اتصال دهنده‌ای که روی فیلتر هود است را فشار داده و آن را جدا کنید.

یک چنگال بردارید و زیر فیلتر بیاندازید و آن را از هود در بیاورید.

لوله و اتصالات پوش فیت نیوفلکس

اگر جدا کننده هود شما چرخشی بود، آن را به آرامی بچرخانید و سپس از روی هود بردارید.

 

۳- در صورتی که فیلتر هود شما از نوع فیلتر‌های پارچه‌ای یا از جنس کربن است، آن‌ها را دور انداخته و فیلتر‌های جدید را جایگزین کنید. سعی نکنید فیلتر‌هایی از این جنس را دوباره تمیز کنید، فقط آن را دور بیاندازید.

۴-  چنانچه فیلترهای هود شما از نوع فلزی میباشد آنها را با آب بشویید. سینک ظرف شویی را با آب گرم پر کنید مقداری مایع ظرف شویی درون آن بریزید، فیلتر‌های هود را داخل سینک گذاشته و اجازه دهید ۱۰ الی ۳۰ دقیقه درون سینک بماند، سپس با استفاده از یک فرچه یا برس مناسب روی فیلتر‌های هود را خوب برس بکشید.

 

با فشار آب قوی فیلتر را شستشو دهید تا تمام گرد و غبار و آلودگی‌های آن از بین برود. سپس یک دستمال یا حوله خشک برداشته و فیلتر‌های هود را خشک کنید. بعد از خشک شدن فیلتر‌ها آن‌ها را سر جای خود بگذارید. به این ترتیب کار تمیز کردن هود آشپزخانه شما به پایان می‌رسد.

  کلمات کلیدی :
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
  نظرات

پاسخی بگذارید

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.